מתודולוגיות ניהול פרויקטים

מתודולוגיות ניהול פרויקטים

תוכן עניינים

מתודולוגיות ניהול פרויקטים, צריכות להיות חלק מכל פרויקט ומשמשות ככלים המעשיים והידע המובילים להצלחה של פרויקט.

בחינות ההסמכה של מנהלי פרויקטים הן Certified Associate in Project Management- CAPM והרמה הגבוהה יותר היא PMP – Project Management Professional. זוהי הסמכה, שאומצה על ידי מרבית החברות הטכנולוגיות בעולם, ומהווה צעד ראשון, להסמכות הנוספות של המכון הבינלאומי לניהול פרויקטים PMI.

מתודולוגיות לניהול פרויקטים, הן בסיס להבטחת ניהול מוצלח של פרויקט, והן מלוות את הפרויקט ומוטמעות בו מתחילתו עד סופו. זהו שימוש מעשי בטכניקות, כלים ושיטות לצורך תכנון, ניהול, מעקב ובקרה על כל פרויקט הבאים לידי ביטוי בטכניקות וגישות בתחום ניהול פרויקטים.

המטרה של לימוד מתודולוגיה לניהול פרויקטים, היא בהכשרת מנהלי הפרויקטים להיכרות עם מושגים ומונחים מהתחום, לניהול פרויקטים מבוססי תקן PMBOK Guide, בזיהוי תחומי הידע של התחום כפי שהם מוגדרים בתקן האמריקאי אשר אומץ על-ידי מכון התקנים ANSI. הבנת המתודולוגיות מכינה את מנהלי הפרויקטים לבחינות ההסמכה ל-CAPM ול-PMP.

ההיכרות עם כלים מעשיים לניהול יעיל ומוצלח של פרויקטים ושימוש מעשי במתודולוגיות ניהול פרויקטים מביאה לשיפור ביצועים, לקבלת החלטות טובות יותר ולמילוי מוצלח יותר בתור בתפקיד מנהל הפרויקט.

אופן העברת לימוד המתודולוגיות בניהול פרויקטים

בהעברת מתודולוגיות בניהול פרויקטים, יש לעשות שימוש במגוון רחב של עזרי הוראה ושיטות כמו: סימולציה, חשיפה לתרחישי אמת בעולם ניהול הפרויקטים ועוד. חשוב מאוד לנהל פרויקט וירטואלי, כדי להטמיע את המתודולוגיות הנלמדות הלכה למעשה באמצעות ניתוחי אירועים ותרחישים ולבצע סימולציה. מתודולוגיות בניהול פרויקטים כוללות שיטות, טכניקות וידע על תהליכים, ניהול אינטגרציה, תכולה, זמן, תקציב, עלויות, משאבי אנוש, ניהול סיכונים, רכש אתיקה ועוד.

מטרתן של המתודולוגיות היא לסייע בארגון וניהול הפרויקט, תוך הבנת התהליכים הקיימים ואלה הצפויים ולהיערך אליהם בהתאם. לניהול פרויקטים על סמך מתודולוגיות בנויות ומובנות, יש אחוזי הצלחה גבוהים יותר מהשאר. קיים מגוון רחב של מתודולוגיות בתחום ניהול פרויקטים, וחשוב להבין את יחסי הגומלין ביניהן, מהי ההיררכיה ביניהן? להבין ממה מורכבת כל מתודולוגיה, לערוך השוואה בין מתודולוגיות שונות, ולדעת להתאים בין המתודולוגיה לפרויקט.

איך מתאימים מתודולוגיה הולמת לניהול הפרויקט?

בין הגישות המרכזיות של תחום ניהול הפרויקטים אפשר למצוא את "מפל המים", תורת האילוצים של ד"ר גולדרט ז"ל, Agile ועוד.

הגישה הרווחת היא שכדי למנוע התנגשות בין גישות שונות, מוטב לבחור גישה אחת לניהול הפרויקטים. אבל המציאות היא שפרויקט הוא מאמץ מיוחד, שדרושה לו "חליפת" הניהול שלו, וייתכן מאוד שצריך ליצור אותה עבורו בלעדית.

כפי שכל ארגון מתנהל אחרת, כך לכל פרויקט המטרה והמבנה המתאימים לו. במקרים רבים, נעשה שילוב בין כמה מתודולוגיות לניהול פרויקטים אשר, בבחירה מושכלת מצליחות לקדם את הפרויקט ולהוביל להצלחתו, זאת מעבר למשולש של ניהול תכולה, לוח זמנים ותקציב.

פרמטרים אחרים של הפרויקט, הדורשים תמהיל ייחודי של כלים, טכניקות ומתודולוגיות "התפורים" לפרויקט.

PMP and PMBOK are registered marks of the Project Management Institute, Inc.